Prawie każdy marzy o własnym domu z tarasem, na którym w weekend wypije kawę w ciszy, z daleka od sąsiadów z widokiem na zieleń. Spokój i wygoda życia to główne argumenty przemawiające za wyborem domu zamiast mieszkania. Wśród wad, jakie należy wziąć pod uwagę, kupując dom, może być cena oraz czas, jaki należy poświęcić na dbanie o własny dom, podczas gdy w bloku wiele obowiązków przejmuje na przykład dozorca. Są trzy metody budowy nowego domu: samodzielne, z inwestorem zastępczym lub kupno gotowego budynku od dewelopera. Na co zatem należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup nowego domu?
Wybierając nowy dom, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego jakość, gdyż od tego zależy trwałość naszego domu oraz nasze bezpieczeństwo. Mówiąc o jakości nowego domu, należy sprawdzić, z jakich materiałów został on wykonany, dokładnie przeanalizować projekt, obejrzeć – jeśli kupuje się gotowy budynek – rzetelność jego wykonania. Analizując projekt domu, należy przede wszystkim zbadać, czy wszystko dobrze wyliczono, czy dobrze zaprojektowano wentylację, kanalizację czy elektryczność. Po budowie domu należy sprawdzić, czy wykonanie jest zgodne z projektem, czy ekipa budowlana nie wybrała tańszych lub szybszych rozwiązań. Te analizy można w zasadzie pominąć, kupując gotowy dom od developera i dzięki gwarancji, mamy pewność, że nasz dom jest wybudowany zgodnie z projektem. Jednak zawsze warto wszystko dokładnie sprawdzić, zanim ostatecznie zdecydujemy się na zakup nowego domu.
Koszt zakupu nowego domu zależy od bardzo wielu czynników – lokalizacji, metrażu, cen materiałów, kosztu ekipy budowalnej itd. Najtaniej wychodzi nowy dom zbudowany samodzielnie, gdyż szacuje się jego koszt na ok. 2 000 - 2 500 zł/mkw. Biorąc pod uwagę budowę domu z inwestorem zastępczym, koszty wzrosną zazwyczaj do 3 500 - 4 000 zł/mkw. I tutaj pojawia się ryzyko, że nasz inwestor, gdy otrzyma nowe zlecenie, może opóźnić budowę naszego domu lub całkowicie z niej zrezygnować. Najdrożej będziemy musieli zapłacić za kupno nowego domu od dewelopera - od 3 000 do nawet 6 000 zł/mkw. Wybierając ostatnią opcję, oszczędzamy swój czas na budowę oraz niekiedy ogromny stres związany z powstawaniem naszej nieruchomości. Wystarczy, że wybierzemy dom, który chcemy kupić, podpiszemy umowę z developerem, sprawdzimy, czy oferta jest zgodna z rzeczywistością i możemy wprowadzać się do swojego wymarzonego domu.
W nowoczesnych domach stosuje się szereg udogodnień, które są dostępne na rynku. Nowe domy obecnie są przede wszystkim bardzo dobrze zaizolowane, dzięki czemu w domu jest ciepło i oszczędzamy na rachunkach za ogrzewanie. Popularny jest również system rekuperacji, który odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza. W przypadku domów budowanych w ramach jednej inwestycji, bardzo ważna jest infrastruktura: kable światłowodowe, centralne ogrzewanie lub piece, systemy kanalizacji, podjazdy czy systemy nawadniania działek. Deweloperzy najczęściej budują osiedla nowych domów na atrakcyjnych terenach, biorąc pod uwagę infrastrukturę miejską oraz ładne okolice. W takich osiedlach dodatkowo często w części wspólnej developerzy umiejscawiają place zabaw, wózkarnie, dodatkowe miejsca parkingowe dla gości czy też monitoring.
Przed zakupem nowego domu, poza oczywiście naszymi potrzebami życiowymi i możliwościami finansowymi, najważniejsze jest, aby przyjrzeć się najbliższej okolicy zarówno teraz, jak i w przyszłości. Warto w tym celu udać się do dewelopera i urzędu miasta lub dzielnicy, aby sprawdzić, czy obok naszego domu nie jest planowana budowa ruchliwej ulicy, jaki jest plan zagospodarowania okolicznych terenów itd. Trzeba również sprawdzić jakość i ilość dróg, obecność komunikacji miejskiej, ośrodków zdrowia i szkół lub przedszkoli, instytucji kultury oraz sportu, terenów zielonych, sklepów, centrów handlowych czy lokali usługowych. Wszystko to ma ogromne znaczenie dla naszej jakości życia i wygody zamieszkiwania w naszym nowym domu. Oczywiście są tacy, którzy wolą mieszkać daleko od zgiełku miasta, blisko przyrody i daleko od sąsiadów. Bez względu na indywidualne preferencje, najważniejsza jest jakość oraz ilość dróg, np. czy się nie korkują. Nowy dom kupuje się na wiele lat, dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto przeanalizować zarówno stan obecny okolicy naszego domu, jak i to, jak może zmienić się w przyszłości.
Przy wyborze nowego domu możemy zdecydować o wszystkim, na czym najbardziej nam zależy – poczynając od samej konstrukcji, po jakość materiałów, z których budowany jest dom, na indywidualnych rozwiązaniach kończąc. Nowe domy mają lepszą izolację, co przekłada się na niższe rachunki w przyszłości. W domu używanym w starszym budownictwie trzeba się pogodzić z tym, co już zastaliśmy lub szykować się na remont czy też wymianę np. okablowania czy wymianę rur kanalizacyjnych. Nowe domy to także nowe systemy, takie jak na przykład rekuperacja czy ogrzewanie centralne, dzięki czemu oszczędzamy czas i koszt zakupu węgla czy czyszczenia komina. Nowy dom od developera to także pełny wgląd do planów, projektów itp. oraz – bardzo ważne - gwarancja. Starsze budownictwo nie ma takiej możliwości, co wiąże się z tym, że można w chwili zamieszkania odkryć wiele wad ukrytych, których koszty naprawy mogą być bardzo wysokie. Dużym plusem zakupu nowego domu jest możliwość jego aranżacji według własnego pomysłu bez konieczności robienia przeróbek czy kosztownych i czasochłonnych remontów.